Zermatt

(1603 – 3899 m. n. m.)
Švýcarská vesnička Zermatt se díky své jedinečné poloze a kvalitním sněhovým podmínkám stala známou po celém světě. Lyžařské středisko Zermatt se totiž rozkládá až na samém konci Mattertalu, pod nejslavnější a nejfotografovanější horou Švýcarska – pod Matterhornem, jež dosahuje výšky 4478 metrů nad mořem a ze všech stran je obklopeno dalšími 38 čtyřtisícovkami, včetně Monte Rosy. Středisko najdeme ve Walliských Alpách a společně s italskou Cervinií, středisky Valtournenche a Breuil tvoří rozsáhlý lyžařský areál Matterhorn Ski Paradise.

Tento areál patří mezi největší a nejvýše položené v Evropě a poskytuje lyžování na skoro 400 km sjezdových tratí. Díky vysoké nadmořské výšce je zde kvalitní sněhová pokrývka během celé sezóny, až do pozdního jara. Zermatt je také největším areálem s možností lyžování i během letních měsíců. Novinkou je navíc společný letní skipas se sousedním areálem Saas-Fee, což v létě umožňuje lyžování na 41 km sjezdovek. Jelikož Zermatt patří mezi velmi luxusní, vyhlášené a skvěle vybavené středisko, odvíjí se od toho také ceny za ubytování, stravování a také je zde nejdražší skipas v celých Alpách. Výjimečnost Zermattu potvrzuje i fakt, že je zcela uzavřeno pro automobilovou dopravu.

 Zájezdy Zermatt on-line

Lyžařům je zde k dispozici 33 modrých, 67 červených a 27 černých tratí. Přeprava lyžařů je zajištěna 31 vleky, 18 sedačkovými a 20 kabinkovými lanovkami a také 2 gondolami. Jejich celková přepravní kapacita je 78 tisíc osob za hodinu. Většina tratí se nachází ve výšce nad 2500 metrů, svahy jsou pravidelně upravovány a asi 15 % také uměle zasněžováno technickým sněhem. Je zde obrovský výběr sjezdovek všech obtížností a délek. Kvalitní sjezdovky jsou v Zermattu doplněny o spoustu možností pro freeride a je z nich nádherný výhled na okolní krajinu.  Lyžařská oblast je rozdělena do 3 částí: Sunnegga/Rothorn, Gornegrat/Stockhorn a Matterhorn Glacier Paradise. Všechny tři areály jsou dostupné z různých míst v Zermattu. Spojení mezi jednotlivými areály zajišťují pravidelně jezdící skibusy. Z centra Zermattu se dostanete do prvního areálu Sunnegga/Rothorn, jehož prosluněné sjezdovky lákají především rodiny s dětmi. Z vrcholu se do mezistanice Blauherd dostanete po strmějších tratích, kde na vás čeká také jedinečný výhled na Matterhorn. Druhý areál Gornegrat/Stockhorn je s centrem Zermattu spojen zubačkou, která vás vyveze až na vrchol Gornergratu ve výšce 3089 metrů nad mořem. Odtud je možno se kabinkami dostat až na Stockhorn, kde si na své přijdou hlavně milovníci freeridového lyžování, ale i upravovaných tratí a heliskiingu. Dolů vede široká modrá sjezdovka. Největším areálem je Matterhorn Glacier Paradise, který se rozkládá na hranicích Itálie a Švýcarska. Nová osmikabinková lanovka Matterhorn-Express vás vyveze buď do mezistanice Furi, nebo dále na Schwarzsee nebo Trockener Steg.  Z Trockener Steg se dostanete na tzv. Malý Matterhorn ve výšce 3883 metrů nad mořem. Zde najdete nejvýše položené vyhlídkové plošiny v Alpách. Zpátky do Zermattu vede 17 km dlouhá sjezdovka přes Plateau Rosa, která je ze začátku ostřejší ale postupně se mění na méně náročnou, dojezd z Furi už je úplně mírný. Z Furggsattelu si můžete vychutnat dvě krásné carvingové tratě.   Zájezdy do Švýcarska

Běžkaři si v této oblasti příliš nezajezdí, je zde jen několik málo neupravovaných tras. Pro snowboardisty je pod Furgsattelem postaven Gravity park. V Zermattu je široká nabídka polyžarských aktivit, vyzkoušet můžete bazén, tenisovou halu, masáže, potápění pod zamrzlým jezerem, jízdu se psím spřežením, sáňkování, 45 km zimních chodníků pro milovníky pěší turistiky a chůze na sněžnicích. Narazíte zde také na několik místních klenotnictví.  Zajímavé je také horolezecké muzeum, kde je k vidění výstroj prvních horolezců a horských vůdců.  Navštívit můžete i nejvýše položenou ledovcovou jeskyni v Alpách. Středisko Zermatt je od hlavního města Prahy vzdáleno 1040 km.