Rhona

Údolí Rhóny se thane po obou březích řeky, začíná na jihu od Lyonu a končí po 200 kilometrech jižně od Avignonu. Tato oblast je známá velkými kvalitativními i chuťovými rozdíly mezi víny.

Severní část je typická využitím menšího počtu odrůd ve víně, také se můžeme setkat s víny odrůdovými. Naopak jižní část vyniká využitím až dvanácti odrůd v jednom víně.

 

V červených a růžových vínech se používají z maximálně 30% odrůdy Syrah, Cinsault, Mourvedre a Carignan Red, maximalně z 20% pak ostatní odrůdy. Červená vína jsou charakteristická svou vůní černého rybízu.

Bílá vína vznikají z odrůd Clairette, Bourboulenc, Grenache Blanc a Roussane (maximální podíl těchto odrůd je 30%).

Primeur víno vinaři prodávají jako červené, bile i růžové. Minimální obsah alkoholu je stanovený na 11%.

Apelace

Cote Rotie AOC

Condrieu AOC

Chateau Grillet AOC

Hermitage AOC

Crozes Hermitage AOC

Cornas AOC

Saint-Joseph AOC

Saint-Péray AOC

Gigondas AOC

Châteauneuf du Pape AOC

Cotes du Ventoux AOC

Côteaux du Tricastin AOC

Côtes du Vivarais AOC

Lirac AOC

Tavel AOC

Vacqueyras AOC

Cotes du Rhone AOC

Côtes du Rhône-Villages

Označení Côtes du Rhône-Villages AOC můžou používat vinaři z 95 vesnic v departementech Ardeche, Drôme, Gard a Vaucluse. Apelace zahrnuje celkem 3000 hektarů vinic s průměrným výnosem 38 hektolitrů z hektaru.

Z více než 50% bývá ve víně obsažena odrůda Grenache, 20% patří Syrahu nebo Mourvedru.

Côtes du Rhône Villages

Toto označení používají vinaři z vesnic Cairanne, Chusclan, Laudun, Massif d’Uchaux, Plan de Dieu, Puyméras, Roaix, Rochegude, Rousset-les-Vignes, Sablet, Saint Gervais, Saint Maurice, Saint-Pantaléon-les-Vignes, Séguret, Signargues, Valréas, Visan.

6500 hektarů dává průměrný výnos z hektaru okolo 37 hektolitrů.

Crus

V oblasti je povolno 15 cru, které můžou být označeny pouze jménem vesnice bez nutnosti zmiňovat apelaci Côtes du Rhône na etiketě.