Oktoberfest v Mnichově 2014 

Oktoberfest v Mnichově je jednou z nejslavnějších událostí roku. Oktoberfest 2014 není výjimkou. Očekává se návštěvnost 6-7 milionů lidí a to v období 20. září až 5. října, kdy festival končí. Oktoberfest je Disneylandem pro dospělé a nedílná součást bavorské kultury. Buďte součástí největšího pivního festivalu na světě.Tradičních 16 dnů slavností se odehraje na 64 akrovém areálu na Tereziánské louce. Asi 60% návštěvníků je z Bavorska, pro které je Oktoberfest nedílnou součástí kultury. Zbytek návštěvníků jsou zejména turisté z ostatních Evropských zemí. Domácí návštěvníci nosí tradiční kostýmy, které sestávají bavorských krojů a klobouků s chomáčkem kozí srsti. Pivo se čepuje do tradičních litrových tupláků a servírky tu nepotkáte jinak než v bavorských krojích.

Pár zajímavostí

  • 30% roční produkce bavorských pivovarů se spotřebuje během 16 dní Oktoberfestu

  • Na festivalu pracuje více jak 12 000 lidí

  • K diposzici je 100 000 míst k sezení, přesto je většina míst plně obsazena s možností rezervace stolů

  • Sní se téměř 220 000 bavorských klobás, téměř 460 000 kuřat a 800 volů

 
Tradiční zvolání “O’zapft is!”, tedy “Je naraženo!”

V pravé poledne v sobotu 20. září, odstartoval 181. ročník největších a nejstarších pivních slavností na světě, mnichovský Oktoberfest. Do 5. října se na něm očekává přes šest miliónů návštěvníků, jejichž hrdly proteče nejméně sedm miliónů litrů piva. Obligátní předehru lidovému veselí obstaral dopoledne v zaplněných ulicích bavorské metropole průvod sládků a hostinských na Tereziánskou louku, kde se Oktoberfest od roku 1810 pořádá. Přesně ve dvanáct hodin tak primátor města Mnichov, dvěma přesně mířenými ranami dřevěnou palicí do pípy narazil první festivalový sud a první načepované pivo dal podle zvyku ochutnat bavorskému premiérovi.

Po splnění těchto formalit se roztočí pípy ve 14 velkokapacitních a 21 menších pivních stanech a dají se do pohybu ruská kola, horské dráhy, centrifugy a další desítky pouťových atrakcí v šestadvacetihektarovém zábavním parku poblíž centra Mnichova. Do něj budou už od rána proudit tisíce lidí; velká část z nich bude oblečená do tradičních bavorských krojů. Zájemci zaplatí za máz piva letos více než loni- cca 10,10 Euro.

Dirndly u dam a kožené kalhoty u pánů se už dávno staly téměř povinnou výbavou návštěvníků Oktoberfestu a s oblibou si je navlékají i cizinci, kterých každý rok na bavorský pivní svátek přijíždějí statisíce i letos se očekává, že většina návštěvníků přijde v bavorských krojích…

Pravidelně jsou mezi nimi i čeští vyznavači “tekutého chleba”. Za něj na Oktoberfestu opět zaplatí o něco víc než při předchozím ročníku. Letos prvně jeden litrový tuplák v pivním stanu nepořídí pod devět eur; nejlevnější vyjde na 10,10 eura (281 Kč) a nejdražší ještě o 40 centů dráž, v přepočtu tedy asi za 291 korun. Pořadatelé navíc nově z bezpečnostních důvodů zakázali přinášet si do areálu skleněné lahve s vlastním pitím, kterým si mnozí dříve snižovali výdaje za občerstvení. Vstup na festival je volný.

  

Historie Oktoberfestu

Historie Oktoberfestu se datuje již k roku 1810. Dne 18. října se v Mnichově konala královská svatba, korunní princ Ludvig ( král Ludwig I.) se oženil s Terezou Sasko-Hildburghausenskou. Obyvatelé Mnichova byli pozváni na oslavu královské svatby, která byla na prostranství mnichovského lesíka a a louce. Na počest královny Terezy byla později pojmenována Theresienwiese (Terezina louka).

Svatební veselí bylo zakončeno koňskými dostihy za účasti královské rodiny a od té doby se každoročně konají dostihy a slavnosti. Postupně se přidávaly další prvky, z nichž některé vytrvaly do dnešních let a vznikla z nich dlouhá tradice. Například v roce 1850 se poprvé uskutečnil slavnostní pochod, jenž se koná dodnes a účastní se ho tisíce lidí v tradičních bavorských krojích.

Původně tak slavnosti tak úzce jako dnes s pivem spojeny nebyly, jakkoli se tento nápoj na slavnostech pil od samého počátku. Úloha tohoto pěnivého nápoje se začala prosazovat až na konci 19. století. V roce 1887 poprvé došlo k organizované účasti mnichovských pivovarů, včetně jejich slavnostního příjezdu na louku, z čehož se stala další zajímavá tradice slavností.

Slavnosti se konaly v počátcích v říjnu, ale postupem času byly hlavně kvůli počasí přesunuty o několik týdnů na září. Oktoberfest se neodehrával každý rok, nebyl ve válečných rocích a v době, kdy město sužovaly epidemie cholery.

Smutný  rok byl na Oktoberfestu 1980, kdy zde došlo k teroristickému útoku a vybuchla nastražená bomba, zahynulo 12 lidí a dalších několik desítek lidí bylo zraněných. 

Cena piva na Oktoberfestu

Výlet na Oktoberfest rozhodně není levnou záležitostí. Odmyslíme-li relativně dostupnou dopravu do Mnichova, pak do závratných výšek vyhnané ceny ubytování v Mnichově a širokém okolí budou jistě činit značnou část rozpočtu. Podobně dá rozpočtu zabrat i počet vypitých piv, protože ta na Oktoberfestu rozhodně nejsou pro našince levná.

 

Pivo se (až na výjimky) prodává na Oktoberfestu v tuplácích (tzv. Maß).  Do jednoho tupláku se vejde jeden litr piva, který je v roce 2014 k mání za cenu okolo 10 EUR, konkrétně mezi 9,70 a 10,10.

Již v ročníku 2013 začaly velké stany atakovat psychologickou hranici 10 EUR, ale žádný se ji neodvážil překročit. V roce 2014 se však již téměř polovina velkých stanů rozhodla účtovat cenu převyšující 10 EUR. To zřejmě vedle návštěvníků nepotěší ani číšnice, kterým přibude práce s vracením drobných…

Provozovatelé stanů přikročují ke zvýšení ceny každoročně a téměř vždy se jedná o zvýšení vyšší, než je aktuální míra inflace. V roce 2014 tak došlo ke zvýšení průměrné ceny o 2,58%.

V případě, že budete chtít mezi tupláky čas od času vložit nějaký nealkoholický nápoj (což není vzhledem k 6% objemu alkoholu v pivu vůbec špatný nápad…), vaší peněžence se příliš neuleví. Jeden litr vody či jiného nealkoholického nápoje pořídíte od 6 do 9 EUR…

Na Oktoberfestu a vůbec v celém Mnichově tak během konání slavností platí, že cash is king…