Jezero Lago di Como

Komské jezero  (italsky Lago di Como nebo Lario podle latinsky názvu Lacus Larius) je fjordovité jezero v Itálii jež se v podobě vidlice „Y“ rozdvojuje k jihu (Lago di Lecco). Je bohaté na ryby. Nachází se na územíprovincií Como a Lecco v Lombardii. Má rozlohu 146 km², je 51 km dlouhé a 4,5 km široké. Po Gardském jezeře a Lago Maggiore je třetí největší v Itálii a se svou maximální hloubkou 410 m patří mezi nejhlubší v Evropě. Leží v nadmořské výšce 197 m.  Zájezdy-pobyty Itálie

 

Rozloha 146 km²
Délka 51 km
Šířka 4,5 km
Max. hloubka 410 m
Nadm. výška 197 m
Přítok vody Adda, Mero
Odtok vody Adda
Sídla Como, Lecco
Oblast Lombardie
Státy Itálie Itálie
Světadíl Evropa

Komské jezero (italsky Lago di Como nebo Lario podle latinsky názvu Lacus Larius) je fjordovité jezero vItálii jež se v podobě vidlice „Y“ rozdvojuje k jihu (Lago di Lecco). Je bohaté na ryby. Nachází se na územíprovincií Como a Lecco v Lombardii. Má rozlohu 146 km², je 51 km dlouhé a 4,5 km široké. Po Gardském jezeře a Lago Maggiore je třetí největší v Itálii a se svou maximální hloubkou 410 m patří mezi nejhlubší v Evropě. Leží v nadmořské výšce 197 m.Jeho břehy jsou většinou prudké a skalnaté.

Na východní a severozápadní straně je sevřeno poměrně vysokými horskými masivy Alp (Monte Legnone, 2 609 m). Leží v místech, kde se v minulosti posunoval Addský ledovec a u Alta Brianza se rozděluje na dvě části. Jezero na severu začíná u města Colico a na jihu končí jihozápadní rameno u města Como a jihovýchodní rameno u města Lecco.

 Trajekt Ghisallo, Varenna

Komským jezerem protéká řeka Adda (levý přítok řeky Pád). Vlévá se do jezera u Colica a odtéká u Lecco. Do jihozápadního ramene žádný významný přítok nevtéká. Druhým nejvýznamnějším přítokem je řeka Mero, přitékající z jezera Lago di Mezzola.

Díky mírnému podnebí v okolí roste bohatá vegetace. Jezero je vyhledávaný turistický cíl s množstvím lázeňských míst aparků. Na jezeře je rozvinuté rybářství (pstruh, síh, kapr) a místní lodní doprava. Existuje lodní spojení mezi městyVarenna, Menaggio a Bellagio.

 Břeh jezera u Varenny

 

 

                                                                                                                                        Bellagio