Innsbruck

(zastarale Inšpruk nebo Inomostí, latinsky Oenipontum) je hlavní město rakouské spolkové země Tyrolsko. Leží v údolí Innu, v bezprostředním podhůří Alp, asi 30 km severně odBrennerského průsmyku, nejschůdnější cesty do Itálie. V bezprostřední blízkosti města jsou vysoké hory, na severu Hafelekar (2334 m) a na jihu Serles (2718 m).

Zájezdy Rakousko on-line

Jméno je složeno z německých názvů řeky Inn a most Brücke, znamená tedy most přes řeku Inn. Innsbruck je páté největší město Rakouska (s 118 000 obyvateli, po Vídni, Štýrském Hradci, Linci aSalzburgu). V městské aglomeraci Innsbrucku žije přibližně 165 000 obyvatel. Innsbruck má univerzitu a další vysoké školy, je sídlem biskupa a oblíbeným cílem turistů a lyžařů.

Innsbruck, dóm sv. Jakuba
Památky
  • Zlatá stříška (Goldenes Dachl), pozdně gotický arkýř císaře Maxmiliána I. z let 1497-1500
  • Barokní dóm svatého Jakuba z let 1717-1724 na místě staršího kostela ze 12. století
  • Císařský zámek (Hofburg) spojený s dvorním kostelem (Hofkirche) si založil císař Maxmilián I. Habsburský jako hlavní sídlo a rezidenci před rokem 1500, zámek s parkem byl rozšířen v pozdně barokním stylu kolem roku 1760.
  • Dvorní kostel (Hofkirche), renesanční síňové trojlodí dal založit při své rezidenci císař Maxmilián I., uvnitř je jeho mramorové mauzoleum s kovanou železnou mříží, obklopené bronzovými sochy stojících římských císařů počínaje Karlem Velikým, přes dobyvatele Svaté země až po habsburské panovníky a jejich manželky. Unikátní renesanční sochařská práce pochází z kovolitecké dílny sochaře Hanse Vischera mladšího v Norimberku.
  • Stará sněmovna, barokní budova z let 1725-1728
  • Kamenný morový sloup sv. Anny v barokním slohu modeloval C. Benedetti roku 1706
  • Premonstrátský klášter Wilten s barokním kostelem z let 1751-1756 byl postaven na místě raně křesťanského kostelíka z 5. století a románského kláštera ze 12. století
  • Renesanční zámek Ambras zbudoval arcivévoda Ferdinand Tyrolský na návrší JV od města, přensel do něj své umělecké sbírky z Křivoklátu, které v něm sídlí dodnes pod správou vídeňského Kunsthistorického muzea
  • Lanovka vede ze středu města na Hungerburg a je přes 1800 m dlouhá.
  • Skokanský můstek na Bergisel byl zbudován pro zimní olympijské hry roku 1964, kdy na něm skokan Dalibor Motejlek získal jedinou (bronzovou) medaili pro českou olympijskou výpravu; dodnes je můstek znám z každoročného Turné čtyř můstků.

 

Innsbruck
Panoramatický pohled na město z radniční věže
Panoramatický pohled na město z radniční věže
Innsbruck – znak
znak
nadmořská výška: 574 m n. m.
stát: Rakousko Rakousko
spolková země: Tyrolsko
Innsbruck