CZK / person / night / double room with breakfast Holland and Holland | David Klaus | travel manager service

Dovolená, cyklistické pobyty v Nizozemí

Plan to stay cycling, business trip or traveling for cheeses and flora in the Netherlands?

Nabízíme řadu kvalitních destinací a různé druhy ubytování pro vaši pobyt v Netherlands. Company the way, Conference, tour… Choose from a wide range on our website… or send us a sense of a destination and your requirements, we will do everything necessary…

Fill inquiry form Zajistíme ubytování na “Peace” for you…

Zájezdy do Nizozemí-Holandska on-line

Amsterdam

Netherlands

Rotterdam

APARTMENT

HOTEL

PENSION

 

 

 

Netherlands

O nezávislém státu pojednává článek Nizozemsko.

Sign Dutch county

Historic map (1682)

Současné provincie Severní a Jižní Holandsko v rámci Nizozemska

Netherlands (nizozemsky Holland) je název středozápadní části a historického území Nizozemska, which are often (but not properly) used to refer to the entire country.

V době Svaté říše římské bylo Holland jedním z hrabství, později nejdůležitější provincií Republiky spojených nizozemských provincií (Republic of the Seven United Netherlands, 1581–1795). V napoleonských letech1806–1810 však existovalo Holandské království, which fall under the large part of the Netherlands.

Holland today consists of two provinces: Severní Holandsko (North-Holland) a Jižní Holandsko (South Holland), které vznikly v roce 1840. Already at the time of the Dutch Republic was formed political Netherlands, economic and cultural center, in Holland is most important cities and ports, eg. Amsterdam, Rotterdam, Haag, Delftatd.

Flight tickets