Gesäuse

Uprostřed Evropy leží malá země zvaná Rakousko. Rakousko se pyšní šesti národními parky, jeden z nich je znám jako Gesäuse. Nechejte se unést přírodou a navštivte krásy Rakouska! Národní park Gesäuse je s jeho hornatou krajinou oblastí, jejíž krásy berou dech. Z rakouských národních parků je nejmladší a s plochou přes 11.000 hektarů třetí největší. Krajinu charakterizují skály, lesy a vodstvo. Na základě mnoha značných rozdílů

v nadmořské výšce nalezneme v Národním parku Gesäuse množství velmi rozmanitých lokalit a, následkem toho, mnoho živočišných a rostlinných druhů.

Nejvyšším bodem toho Národního parku je Hochtor. (2369 m.n.m). 

Masiv Hochtoru je, stejně jako celé Ennstalské Alpy, budován z vápence. Současné ostře řezané rysy tohoto vrcholu byly zformovány ledovci, které se dříve nacházely na jeho svazích. Zůstaly po nich karyHaindlkar, Tellersack, Steinkar a Schneeloch. Pro Hochtor jsou rovněž charakteristické četné tvary vysokohorského krasu – především škrapy a jeskynní výklenky. Nejstrmější svahy Hochtoru jsou severovýchodní, které jsou tvořeny 900 m vysokou stěnou. Celkově se Hochtor zvedá nad údolím Ennstal o 1800 m

  • Z jihu z vesnice Johnsbach – po značených cestách č. 4 a 664 – přes louky Untere Koderalm, kotel Ronnerstein a Schneeloch (několik náročnějších úseků – UIAA II)

Délka: Johnsbach – Rinnerstein – Hochtor (4,5 hod.)

  • Z východu od Hesshütte přes Josefinensteig, závěrečných 200 výškových metrů je vedeno jako klettersteig přes skalní římsy hřebenu Gugelgrat (UIAA I+). K chatě Hesshütte (1699 m) lze dorazit ze všech čtyř světových stran (z jihu z Johnsbachu, z východu z Hartelsgraben, ze severu z Kummerbrücke a ze západu od Haindlkar Hütte). Nejatraktivnější je Wasserfallweg z Kummerbrücke (1 km dlouhý klettersteig, obtížnost A/B).

Délka: Kummerbrücke – Wasserfalle – Hesshütte (3,5 hod.) – Hochtor (2,5 hod.)

 

Zdroj Národní park Gesäuse, David Klaus

Lokalita: Štýrsko,  Admont,  Hieflau, Jonsbach

Ubytování Gesäuse