Dachstein

je horský masiv v Severních vápencových Alpách. Nejvyšší vrchol, Hoher Dachstein, je zároveň druhou nejvyšší horou Severních vápencových Alp. Je nejvyšší horou rakouské spolkové země Štýrsko(Steiermark) a Horní Rakousko (Oberösterreich), weil es über den oberen Landesgrenze zwischen den Provinzen. Na březích Hallstatského jezera bylo objeveno jedno z nejstarších lidských sídel.

Zájezdy do Rakouska on-line

Der höchste Punkt Hoher Dachstein(2995 m n. Meter)
Eltern-Einheit Nördlichen Kalkalpen
Benachbarten Einheiten Totes Gebirge,Salzkammergutberge, Tauern
WELTTEIL EUROPA
Staaten Österreich Österreich
Rocks KALKSPAT
FLUSSGEBIET Enns

Pohoří Dachstein má plochu 900 km ². Es liegt in Österreich, na hranici Horního Rakouska,Štýrska a Salzburska. Na severu je masiv ohraničen údolím Kainisch Traun, na jihu je oddělen od Nízkých Taur dlouhým údolím řekyEnns a na západě od masivu Tennengebirgeúdolím Lammertal.

Geografie – masiv Dachsteinu pokrývá území přibližně 20×30 km. Většinu plochy tvoří zvlněná náhorní plošina s mnoha krasovými jevy. Die höchsten Gipfel sind in der Peripherie, und im Süden fallen, vor allem hohen Mauern (BIS 1100 m) Tal. Dachstein je také místem nejsevernějšího a zároveň nejvýchodnějšího zalednění v Alpách. Es ist ein Hallstätter Gletscher, Big Gosauský Gletscher, Kleine Gletscher Gosauský, Schladmingerský Gletscher, Edelgriesský ledovec, Schneeloch, Nord und Süd Torstein Torstein.

Dachstein-Massiv ist in mehrere getrennte Gruppen aufgeteilt. Mimo samotného vrcholu Dachsteinu to je na severu ležící samostatný vrchol Hoher Sarstein(1975 m). Na západě území leží skupina Gosaukamm s nejvyšším vrcholem Grosser Bischofmütze (2459 m). Osten von der Spitze des Dachstein-Plateau ist trocken Plateau namens Am Stein (1720 m). Poslední horskou skupinou ležící zcela na východě území je osamělý vrchol Grimming (2351 m).

V masivu Dachstein nalezneme dvě lanovky. Jsou to Dachsteinseilbahn z Obertraunu a Dachsteinsüdwandbahn. Massif auch durch entlegene alpine cestaVia Alpina. Nachází se zde soustava ledovcových jeskyní skládající se z Dachstein-Rieseneishöhle, Dachstein-Mammuthöhle a Koppenbrüllerhöhle.

BERGSTEIGEN

Vrcholu Dachsteinu poprvé dosáhl Peter Gappmayr v roce 1832, Gossauský Weg durch den Gletscher und Westgrat. Nachází se zde množství různých horolezeckých i zajištěných cest. Populární jsou zajištěné cesty Dachstein Westgrat a Johann Klettersteig. Die Anstiege sind bekannt Steinerweg und Pichlweg. Sie Dachsteinmassiv auch Gosaukamm, kde patří k vyhledávaným vrcholům Grosser Bischofmütze, Däumling, Niederes Grosswandeck.

Huts: Grimminghütte

V masivu Dachsteinu nalezneme chaty soukromé nebo patřící spolku Alpenverein či Naturfreunde.

Wintersportort – Schladming

  • Schladming (745 m) – slavné lyžařské letovisko v údolí řeky Enns. Die wichtigste administrative Stadt im Süden Massiv.
  • Ramsau (1136 m) - Ein kleines Dorf unter Süd stmnou Dachstein. Wichtige Standbein in den südlichen Steckdosen. Vede odsud lanovka Dachstein Südwandbahn na Hunerkogel (2685 m).
  • Gosau (779 m) - Village in der Weite des Gosautal Norden der Dachstein. Die Grundlage der Ausgänge der Dachstein aus Norden. V údolí se rovněž nacházejí jezera Vorder a Hinter Gosausee. Gosau je rovněž jedno z nástupních míst lyžařského areálu Dachstein West.