CZK / person / night / double room with breakfast Burgenland | David Klaus | travel manager service

Burgenland

(česky též Burgenlandsko či Hradsko, maďarsky Őrvidék, chorvatsky a hradsky Gradišće, zámuřsky Gradišče) je nejvýchodnější a třetí nejmenší rakouská spolková země, whose territory was from the Middle Ages until the 1. světové válce předmětem sporů mezi Rakouskem a Uherskem, respektive později Maďarskem. Součástí Rakouska se toto původně nejzápadnější maďarské území stalo až roku 1921. Německý název Burgenland (literally Czech Hradsko or makes a) vznikl z důvodu existence mnoha hradů na území této spolkové země.

Trips to Austria on-line

Burgenland má rozlohu 3966 km ² and about 278 000 resident (least of all provinces).

Hlavním městem je Eisenstadt. In Burgenland live mainly German-speaking Austrians, but also a significant minority of Croats (According to the census of 1991 29 thousand, according to its own estimates of minority organizations 45 thousand), Hungarians (5, or. 25 thousand) and Roma (122 given by mother tongue, the actual number will be significantly higher).

Burgenland is geographically divided into two very different areas. Severní rovinatá část je z velké části zaplněna Neziderským jezerem a je silně pod vlivem Maďarska. Druhou částí je hornatý střed a jih s mnoha hrady, zámky a kláštery, eg. Bernstein, Forchtenstein či Schlaining. Practically the entire Land is focused on agricultural production. This area produces mainly wheat, maize and sugar beet. Jako jinde v Rakousku, and there are many vineyards and orchards.

 

Burgenland
Provincial flag Provincial official flag
Provincial flag Provincial official flag
Regional character
Basic information
Status: Spolková země Rakouska
State capital and largest city: Eisenstadt
Burgenland na mapě Rakouska
Map oesterreich burgenland.png

 

Source: Wikipedia, David Klaus